Fliper, czyli poszukiwacz okazji

29.09.2020

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

W zeszłym miesiącu zaprosiliśmy Was do lektury artykułu (https://www.dobryadres.pl/aktualnosc,rentierzy-naszych-czasow,324.html), w którym wyjaśniliśmy, kim są rentierzy. Dziś chcielibyśmy omówić inną grupę przedsiębiorców, która również jest bezpośrednio związana z inwestowaniem na rynku nieruchomości. Tym razem zapraszamy Was do świata flipingu, w którym spotkamy się z nikim innym, jak właśnie z tak zwanymi fliperami. Kim są ci ludzie i czym się zajmują? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Miłej lektury!

Kim jest fliper?

Aby nasz dzisiejszy wpis blogowy miał określony sens i porządek, musimy zacząć od odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Sam termin fliper pochodzi od angielskiego house flipping i oznacza osobę, która zajmuje się kupnem nieruchomości, a następnie (możliwie szybko) sprzedaje ją z jak największym zyskiem. Zgodzimy się, że w teorii brzmi to wręcz idealnie. A co na to praktyka?

Otóż praktyka mówi, że aby dojść do tego etapu, trzeba się jednak trochę napracować. Oczywiście, raz na czas może pojawić się sytuacja, w której uda nam się upolować niesamowitą okazję i zdołamy kupić nieruchomość znacznie poniżej jej faktycznej ceny rynkowej. Wtedy sprawa jest prosta, a zysk ze sprzedaży należy do tych najłatwiejszych. Takie zdarzenia mają jednak miejsce stosunkowo rzadko i zazwyczaj – aby odpowiednio zarobić – należy włożyć w to przedsięwzięcie więcej wysiłku.

W jaki sposób możemy zatem wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości? Oczywiście poprzez podwyższenie jej standardu. Ideą flipu jest więc najczęściej zakup mieszkania w nie najlepszym stanie, a następnie gruntowne wyremontowanie go i sprzedaż za znacznie wyższą sumę.   

Fliping okiem eksperta

Wprowadziliśmy Was już nieco w temat, więc możemy stopniowo zagłębiać się dalej. W tym pomoże nam Bartosz Ciechanowicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Zjawisko flipingu istnieje tak naprawdę od momentu, w którym obrót wolnorynkowy stał się możliwy – tłumaczy nasz rozmówca. – W dobie coraz powszechniejszego dostępu do internetu oraz różnorodnych możliwości pozyskania kapitału, przybrało jednak trochę inny wymiar. W sieci znajdziemy teraz wiele miejsc, w których zainteresowani tematem flipingu mogą wymieniać doświadczenia czy omawiać sposoby funkcjonowania w tym zakresie. To może sprawiać mylne wrażenie, że co druga osoba zajmuje się flipowaniem, a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Prawda jest taka, że aby zostać skutecznym fliperem, należy się temu odpowiednio poświęcić. Potrzebne jest nie tylko zaangażowanie i cierpliwość, ale też kontakty w branży oraz dobra znajomość rynku nieruchomości. – Jeśli chce się faktycznie zarabiać w ten sposób na życie, to flipowaniem trzeba się zajmować w zasadzie `jak na etacie`. Niezbędna jest konsekwencja, determinacja, umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się problemami oraz gotowość na ciągłą rywalizację z konkurencją. Nie każdy jest w stanie sprostać tym wymaganiom i dlatego spora część potencjalnych fliperów stosunkowo szybko daje za wygraną, a na rynku utrzymują się przede wszystkim branżowi wyjadacze.

Fliping – zyski i zagrożenia

Korzyści, płynące z flipingu można opisać bardzo łatwo, ponieważ są wymierne finansowo. Zakup mieszkania po dobrej cenie, podwyższenie jego standardu i sprzedaż z zyskiem – droga wydaje się precyzyjnie wytyczona, a dzięki pracy i zaangażowaniu, można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Każdy medal ma jednak dwie strony, więc i w tej działalności kryje się naturalnie kilka potencjalnych pułapek. Jakie błędy można popełnić i które ryzyko wydaje się być najgroźniejsze? Na te pytania znów odpowie nasz ekspert.

– Fakty są takie, że najwięcej błędów, co jest oczywiście całkowicie zrozumiałe, popełniają osoby niedoświadczone. Największe ryzyko, przy tematach o uporządkowanej sytuacji prawnej, to nieumiejętność oszacowania ceny sprzedaży w momencie, kiedy mieszkanie kupujemy. Kluczowe jest to, aby już podczas nabywania nieruchomości, mieć świadomość, za ile można będzie ją sprzedać. Patrzenie na wszystko przez różowe okulary nie pomaga i często dochodzi wówczas do sytuacji, że zarobek jest mizerny, ponieważ cena sprzedaży została niewłaściwie oszacowana. Drugim problemem może być nieumiejętna prognoza, dotycząca kosztów, jakie będą związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Pomyłka w tym zakresie może być bardzo kosztowna i niewykluczone, że boleśnie odczujemy to na samym końcu transakcji. No i jeszcze kwestia nastawienia. Jeśli fliper będzie skoncentrowany wyłącznie na osiągnięciu jak najwyższego zysku, może to się odbyć kosztem innych ludzi i ich potrzeb. To z kolei generuje konflikty i problemy – np. z lokatorami mieszkań, którzy czują się pokrzywdzeni.

Kto może zostać skutecznym fliperem?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ale to nie znaczy, że nie można choćby zbliżyć się w jej kierunku. – Jeśli miałbym wskazywać konkretne cechy, to postawiłbym, na systematyczność, konsekwencję, łatwość nawiązywana i utrzymywania relacji oraz zaradność w rozwiązywaniu problemów – wylicza Bartosz Ciechanowicz z ZSPON. – Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie, to sugerowałbym popracować chwilę w biurze nieruchomości, poznać specyfikę branży i problemy, które pojawiają się podczas transakcji na tym rynku. Na pewno przydatne byłoby też uczestnictwo w szkoleniach czy kursach, traktujących o nieruchomościach, aspektach prawnych, możliwościach marketingowych itd.

Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Może się zdarzyć, że ktoś teoretycznie świetnie przygotowany kompletnie nie sprawdzi się w tej działalności, natomiast osoba bez rozbudowanego zaplecza merytorycznego odnajdzie się w niej jak ryba w wodzie. Wiele faktycznie zależy też od charakteru i determinacji, ponieważ to one mogą okazać się kluczowym czynnikiem w drodze po sukces. 

Jaka przyszłość czeka fliping?

Kolejne trudne pytanie, ale znów nie zamierzamy poddawać się na starcie i postaramy się na nie odpowiedzieć. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, wspomożemy się osobą naszego rozmówcy. – Moim zdaniem chętnych zawsze będzie dużo. Mała część z nich wejdzie w rynek gładko, inni będą to traktować jako możliwość okazjonalnego dorobienia, a jeszcze inni poddadzą się po mniej lub bardziej udanych próbach. Niektórzy prawdopodobnie wykruszą się już na etapie teorii. Sam fliping jest możliwy dzięki kapitalizmowi i występuje nie tylko na rynku nieruchomości, ale generalnie przy każdej działalności, opartej na obrocie towarem. Niektórzy muszą sprzedawać szybko i w związku z tym są skłonni obniżać cenę, inni chcą kupić `na gotowo i ładnie`, więc są w stanie zapłacić więcej czy poczekać dłużej. Znajdą się również tacy, którzy nie umieją wydobyć potencjału z nieruchomości, przez co sprzedają ją teoretycznie po cenie rynkowej, ale jej ukryta wartość może być znacznie wyższa. I właśnie tu pojawia się przestrzeń dla fliperów, którzy potrafią oszacować szanse, skalkulować ryzyko oraz koszty i sprzedać towar w korzystnej cenie – podsumowuje nasz ekspert.  

`Recepta na sukces: taniej kupić, drożej sprzedać` – jak widać, ta uniwersalna zasada rynkowa w ogóle nie straciła na aktualności i wciąż ma się świetnie. I nic nie zapowiada, aby na rynku nieruchomości doszło w najbliższym czasie do zmian w tym zakresie. Na straży tego porządku stoją bowiem fliperzy, którzy cały czas monitorują rynek i tylko czekają na pojawienie się korzystnej okazji na dobicie targu.
 

Nasze oferty

notatnik
STEPNICA
1 970 500 PLN 56300 m2
Tylko 30 zł/m2 dzialka budowlana z aktualnym Planem Zagospodarowania- 2,5km od morza.
DZIAŁKA NA SPRZEDAŻ STEPNICA,
Przedmiotem sprzedaży jest pięknie położony teren z aktualnym Planem Zagospodarowania ,w którym przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe z usługami nieuciążliwymi (MU)- strefa zabudowy mieszkaniowej (wolnostojąca , szeregowa, blizniacza, jednorodzinna) , wskaznik zabudowy 25%. Teren podzielony na działki od 700m2 do 1000m2. Działka położona przy drodze asfaltowej pomiędzy istniejącym układem komunikacyjnym w drodze tej ,w najbliższym sąsiedztwie istnieje infrastruktura techniczna - wodociągi miejskie, kanalizacja i sieć elektroenergetyczna. Teren znajduje się ok. 2,5 km od brzegów Zalewu Szczecińskiego, usytuowany między łąkami i lasami sosnowymi Puszczy Goleniowskiej, ok. 14 km na północny wschód od Stepnicy, 10 km do Wolina, 20 km do Międzyzdrojów, 10 km od drogi Szczecin-Świnoujście. Objęty programem Natura 2000 . Jednym z atutuów jest szybki dojazd do lotniska w Goleniowie. Teren w studium oznaczony M,U-zabudowa mieszkaniowa (wolnostojąca , szeregowa, bliźniaczą jednorodzinna , wskaznik zabudowy działki 25%, front działki nie mniejszy niż 20 m szerokości , wysokość zabudowy 9m, powierzchnie działek od 700 do 1000m2. Powierzchnia całkowita 5,63 ha. Działka nieogrodzona. Isnieje możliwość wydzielenia mniejszego terenu 1,20Ha. Więcej inf. Bożena 512 001 706 Oferta wysłana z programu dla biur nieruchomości - asariWEB
1 970 500 PLN
56300 m2 Zobacz ofertę
notatnik
SZCZECIN, CENTRUM
645 000 PLN 125 m2
LOKAL NA SPRZEDAŻ SZCZECIN, CENTRUM
Na sprzedaż bardzo atrakcyjny, usytuowany w rewelacyjnej lokalizacji lokal użytkowy, w którym w obecnej chwili prowadzony jest salon kosmetyczny. Nieruchomość dwupoziomowa o powierzchni całkowitej 125,01 m2 składająca się z pomieszczeń usługowych oraz użytkowej piwnicy. Lokal mieści się na parterze, niskiego 4 piętrowego bloku, posiada duże, widoczne z ulicy witryny. Na pierwszym poziomie znajduje się wiatrołap (4m2), z którego wchodzimy do recepcji (18m2), gabinety (9, 10, 13 m2) oraz pomieszczenie socjalne. Na poziomie -1, na który prowadzą stylowe, drewniane schody znajduje się hall (11 m2), z którego wchodzimy do gabinetów (20, 8 m2), łazienki z natryskiem oraz WC (5m2) oraz pomieszczeń pełniących funkcję przydatnych schowków. Całość wykończona w dobrym standardzie wysokiej klasy materiałami. Ogrzewanie oraz ciepła woda z sieci miejskiej !!! W czynszu w wysokości 1155 zł znajdują się zaliczki na wodę ciepłą i zimną, ogrzewanie lokalu, opłaty eksploatacyjne, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości. Lokal wyposażony jest w system alarmowy oraz posiada zamontowane rolety antywłamaniowe. Możliwość prowadzenia działalności handlowo-usługowej, biurowej oraz innych. W sąsiedztwie lokale handlowo-usługowe, medyczne, szkoły, liczne sklepy. Serdecznie zapraszam na prezentacje !!! Cena dla konkretnych klientów do negocjacji. Wielu naszych klientów pochodzi z polecenia. Zapraszamy do współpracy. Dane nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66,§ 1 Kodeksu Cywilnego. Szczegółowych informacji udziela Biuro Nieruchomości Pomerania . Oferta wysłana z programu dla biur nieruchomości - asariWEB
645 000 PLN
8 125 m2 Parter/4 Zobacz ofertę

Zobacz pozostałe oferty

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

29.07.2020

Kredyty hipoteczne w cieniu COVID-19 – co się zmieniło?

Nie jest tajemnicą, że światowa pandemia, związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wywróciła do góry nogami wiele aspektów naszego życia. Rynek nieruchomości nie jest w tej sferze wyjątkiem i także został dotknięty skutkami globalnego kr...

Czytaj więcej

14.10.2020

Grunt to pewny zysk

Lockdown, który przypadł na letnie miesiące zmienił tendencje i mocno skierował uwagę Polaków na zakup działek rekreacyjnych. Ale lato za nami, a apetyt na własny kawałek ziemi wciąż w trendzie.

Czytaj więcej

24.08.2020

Rentierzy naszych czasów

Słynny Amerykanin John Rockefeller powiedział kiedyś, że "kto pracuje przez cały dzień, ten nie ma czasu na zarabianie pieniędzy". A jeśli takie słowa padły z ust kogoś, kto jest uznawany za najbogatszego człowieka w historii, to z pewnością warto się nad nimi przez chwilę pochylić i zastanowić.

Czytaj więcej