Fliper, czyli poszukiwacz okazji

29.09.2020

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

W zeszłym miesiącu zaprosiliśmy Was do lektury artykułu (https://www.dobryadres.pl/aktualnosc,rentierzy-naszych-czasow,324.html), w którym wyjaśniliśmy, kim są rentierzy. Dziś chcielibyśmy omówić inną grupę przedsiębiorców, która również jest bezpośrednio związana z inwestowaniem na rynku nieruchomości. Tym razem zapraszamy Was do świata flipingu, w którym spotkamy się z nikim innym, jak właśnie z tak zwanymi fliperami. Kim są ci ludzie i czym się zajmują? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Miłej lektury!

Kim jest fliper?

Aby nasz dzisiejszy wpis blogowy miał określony sens i porządek, musimy zacząć od odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Sam termin fliper pochodzi od angielskiego house flipping i oznacza osobę, która zajmuje się kupnem nieruchomości, a następnie (możliwie szybko) sprzedaje ją z jak największym zyskiem. Zgodzimy się, że w teorii brzmi to wręcz idealnie. A co na to praktyka?

Otóż praktyka mówi, że aby dojść do tego etapu, trzeba się jednak trochę napracować. Oczywiście, raz na czas może pojawić się sytuacja, w której uda nam się upolować niesamowitą okazję i zdołamy kupić nieruchomość znacznie poniżej jej faktycznej ceny rynkowej. Wtedy sprawa jest prosta, a zysk ze sprzedaży należy do tych najłatwiejszych. Takie zdarzenia mają jednak miejsce stosunkowo rzadko i zazwyczaj – aby odpowiednio zarobić – należy włożyć w to przedsięwzięcie więcej wysiłku.

W jaki sposób możemy zatem wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości? Oczywiście poprzez podwyższenie jej standardu. Ideą flipu jest więc najczęściej zakup mieszkania w nie najlepszym stanie, a następnie gruntowne wyremontowanie go i sprzedaż za znacznie wyższą sumę.   

Fliping okiem eksperta

Wprowadziliśmy Was już nieco w temat, więc możemy stopniowo zagłębiać się dalej. W tym pomoże nam Bartosz Ciechanowicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Zjawisko flipingu istnieje tak naprawdę od momentu, w którym obrót wolnorynkowy stał się możliwy – tłumaczy nasz rozmówca. – W dobie coraz powszechniejszego dostępu do internetu oraz różnorodnych możliwości pozyskania kapitału, przybrało jednak trochę inny wymiar. W sieci znajdziemy teraz wiele miejsc, w których zainteresowani tematem flipingu mogą wymieniać doświadczenia czy omawiać sposoby funkcjonowania w tym zakresie. To może sprawiać mylne wrażenie, że co druga osoba zajmuje się flipowaniem, a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Prawda jest taka, że aby zostać skutecznym fliperem, należy się temu odpowiednio poświęcić. Potrzebne jest nie tylko zaangażowanie i cierpliwość, ale też kontakty w branży oraz dobra znajomość rynku nieruchomości. – Jeśli chce się faktycznie zarabiać w ten sposób na życie, to flipowaniem trzeba się zajmować w zasadzie `jak na etacie`. Niezbędna jest konsekwencja, determinacja, umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się problemami oraz gotowość na ciągłą rywalizację z konkurencją. Nie każdy jest w stanie sprostać tym wymaganiom i dlatego spora część potencjalnych fliperów stosunkowo szybko daje za wygraną, a na rynku utrzymują się przede wszystkim branżowi wyjadacze.

Fliping – zyski i zagrożenia

Korzyści, płynące z flipingu można opisać bardzo łatwo, ponieważ są wymierne finansowo. Zakup mieszkania po dobrej cenie, podwyższenie jego standardu i sprzedaż z zyskiem – droga wydaje się precyzyjnie wytyczona, a dzięki pracy i zaangażowaniu, można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Każdy medal ma jednak dwie strony, więc i w tej działalności kryje się naturalnie kilka potencjalnych pułapek. Jakie błędy można popełnić i które ryzyko wydaje się być najgroźniejsze? Na te pytania znów odpowie nasz ekspert.

– Fakty są takie, że najwięcej błędów, co jest oczywiście całkowicie zrozumiałe, popełniają osoby niedoświadczone. Największe ryzyko, przy tematach o uporządkowanej sytuacji prawnej, to nieumiejętność oszacowania ceny sprzedaży w momencie, kiedy mieszkanie kupujemy. Kluczowe jest to, aby już podczas nabywania nieruchomości, mieć świadomość, za ile można będzie ją sprzedać. Patrzenie na wszystko przez różowe okulary nie pomaga i często dochodzi wówczas do sytuacji, że zarobek jest mizerny, ponieważ cena sprzedaży została niewłaściwie oszacowana. Drugim problemem może być nieumiejętna prognoza, dotycząca kosztów, jakie będą związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Pomyłka w tym zakresie może być bardzo kosztowna i niewykluczone, że boleśnie odczujemy to na samym końcu transakcji. No i jeszcze kwestia nastawienia. Jeśli fliper będzie skoncentrowany wyłącznie na osiągnięciu jak najwyższego zysku, może to się odbyć kosztem innych ludzi i ich potrzeb. To z kolei generuje konflikty i problemy – np. z lokatorami mieszkań, którzy czują się pokrzywdzeni.

Kto może zostać skutecznym fliperem?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ale to nie znaczy, że nie można choćby zbliżyć się w jej kierunku. – Jeśli miałbym wskazywać konkretne cechy, to postawiłbym, na systematyczność, konsekwencję, łatwość nawiązywana i utrzymywania relacji oraz zaradność w rozwiązywaniu problemów – wylicza Bartosz Ciechanowicz z ZSPON. – Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie, to sugerowałbym popracować chwilę w biurze nieruchomości, poznać specyfikę branży i problemy, które pojawiają się podczas transakcji na tym rynku. Na pewno przydatne byłoby też uczestnictwo w szkoleniach czy kursach, traktujących o nieruchomościach, aspektach prawnych, możliwościach marketingowych itd.

Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Może się zdarzyć, że ktoś teoretycznie świetnie przygotowany kompletnie nie sprawdzi się w tej działalności, natomiast osoba bez rozbudowanego zaplecza merytorycznego odnajdzie się w niej jak ryba w wodzie. Wiele faktycznie zależy też od charakteru i determinacji, ponieważ to one mogą okazać się kluczowym czynnikiem w drodze po sukces. 

Jaka przyszłość czeka fliping?

Kolejne trudne pytanie, ale znów nie zamierzamy poddawać się na starcie i postaramy się na nie odpowiedzieć. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, wspomożemy się osobą naszego rozmówcy. – Moim zdaniem chętnych zawsze będzie dużo. Mała część z nich wejdzie w rynek gładko, inni będą to traktować jako możliwość okazjonalnego dorobienia, a jeszcze inni poddadzą się po mniej lub bardziej udanych próbach. Niektórzy prawdopodobnie wykruszą się już na etapie teorii. Sam fliping jest możliwy dzięki kapitalizmowi i występuje nie tylko na rynku nieruchomości, ale generalnie przy każdej działalności, opartej na obrocie towarem. Niektórzy muszą sprzedawać szybko i w związku z tym są skłonni obniżać cenę, inni chcą kupić `na gotowo i ładnie`, więc są w stanie zapłacić więcej czy poczekać dłużej. Znajdą się również tacy, którzy nie umieją wydobyć potencjału z nieruchomości, przez co sprzedają ją teoretycznie po cenie rynkowej, ale jej ukryta wartość może być znacznie wyższa. I właśnie tu pojawia się przestrzeń dla fliperów, którzy potrafią oszacować szanse, skalkulować ryzyko oraz koszty i sprzedać towar w korzystnej cenie – podsumowuje nasz ekspert.  

`Recepta na sukces: taniej kupić, drożej sprzedać` – jak widać, ta uniwersalna zasada rynkowa w ogóle nie straciła na aktualności i wciąż ma się świetnie. I nic nie zapowiada, aby na rynku nieruchomości doszło w najbliższym czasie do zmian w tym zakresie. Na straży tego porządku stoją bowiem fliperzy, którzy cały czas monitorują rynek i tylko czekają na pojawienie się korzystnej okazji na dobicie targu.
 

Nasze oferty

notatnik
Warszawa, Śródmieście
636 000 PLN 47 m2
MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ Warszawa, Śródmieście
WItam, na sprzedaż trzypokojowe mieszkanie i słoneczne mieszkanie o powierzchni 47m2. Warszawa Śródmieście - Powiśle, jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe (bez KW), o pow.: nominalnie 46,8 m kw., realnie 49,9 m kw.: zabudowana loggia 3,1 m kw. i przedłużona o ponad 2 m kw. kuchnia. W pokojach na podłodze drewniana klepka w stanie niewymagającym żadnych prac, w przedpokoju nowa terakota. Okna plastikowe. W budynku nowa winda. Całe osiedle i blok monitorowany. Przedpokój (4,1 m kw.) Duża, nowa rozsuwana szafa. Kuchnia (7,3 m kw.) Pełne wyposażenie. Okno południowy-zachód. Pokój dzienny (17,3 m kw.) Funkcjonalna szafo-biblioteka. Okna południowy-zachód. Pokój średni (8,2 m kw.) Okna południowy-zachód. Pokój mały (5,6 m kw.) Okno zachód. Łazienka (3,1 m kw.) Pełne wyposażenie. Loggia (3,1 m kw.) zabudowana od zewnątrz otwieranymi szybami kasetowymi i pojemną szafą (100x245x55 cm). Loggia od pokoju oddzielona jest przesuwnymi szklanymi drzwiami balkonowymi (typu tarasowego). Pełni rolę dodatkowego całorocznego pomieszczenia, a po zmianie elewacji zyska min. 3 m kw. Pokazane na zdjęciach meble mogą pozostać lub być wywiezione. Czynsz zależy od zużycia wody - aktualnie 693 zł miesięcznie (w tym śmieci 112 zł) po 3 osobowej rodzinie. Szybki bezlimitowy internet (kable UPC we wszystkich pokojach). Abonament 35 zł miesięcznie. Lokalizacja. Dookoła (do 5 min. pieszo): rozbudowana infrastruktura, 2 sklepy Carrefour, 2 Żabki, 2 apteki, przychodnia lekarska, bank, szpital, gabinety stomatologiczne i rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne, drogeria, mięsne, cukiernia, lodziarnie, kawiarnie, warzywniaki, sklep całodobowy, 3 fryzjerów, 2 salony urody, kwiaciarnia, biblioteka, hotel, stadion Legii. Poza tym place zabaw, 2 szkoły podstawowe, 3 przedszkola, liceum Batorego i Baczyńskiego, ścieżki rowerowe, parki. Kilka minut pieszo do dwóch dużych węzłów autobusowych: 2 min. do Trasy Łazienkowskiej, 15 min. przez park do Pl. Trzech Krzyży, 20 min do ścisłego centrum. Kilka minut na Agrykolę, do Łazienek Królewskich, na Bulwary Wiślane. W przyszłości planowany jest remont budynku: odnowiona klatka schodowa i dobudowana zostanie szklana elewacja bloku przez co mieszkanie fizycznie powiększy się o conajmniej 3 m kw. i wzrośnie wartość o min. 40 tys zł. (nie wliczając wzrostu adiacenckiego). Do dyspozycji piwnica lokatorska ok. 2,1 m kw Zapraszam na prezentacje!
636 000 PLN
3 47 m2 1 Zobacz ofertę
notatnik
SZCZECIN, ŚRÓDMIEŚCIE
4 218 PLN 111 m2
Wynajem pow. biurowa 111m2 - okolice ul. Gdańskiej
LOKAL NA WYNAJEM SZCZECIN, ŚRÓDMIEŚCIE
Do wynajęcia powierzchnia biurowa 111 m2 na 1 piętrze, w budynku biurowym w doskonałej lokalizacji - okolice ul. Gdańskiej. Oferowana powierzchnia składa się z trzech, dużych (3x37 m2) pomieszczeń biurowych. Pokoje biurowe świeżo po remoncie, wykończone w wysokim standardzie - ściany gładzone, malowane, na podłogach wysokiej klasy wykładzina, rozprowadzona instalacja internetowa, sufit podwieszany, oświetlenie rastrowe, wentylacja, okna PCV. Pokoje dowolnie można łączyć oraz dzielić, dostosowując pomieszczenia do własnych potrzeb. Istnieje możliwość wynajęcia większej lub mniejszej powierzchni. Oświetlenie na korytarzu na czujki ruchu. Toalety męskie i damskie oraz pomieszczenia socjalne znajdują się na początku i na końcu korytarza - do dyspozycji wszystkich najemców. Do kosztów wynajmu należy doliczyć VAT, opłaty dodatkowe w wysokości 10 PLN netto/1m2 (ogrzewanie, woda). Woda ciepła podgrzewana podgrzewaczami elektrycznymi. Nowa, cichobieżna winda wymieniona w 2019 r., dwie klatki schodowe. Istnieje możliwość wynajęcia miejsc postojowych w cenie 150-180 zł + VAT/1mies. Teren ogrodzony, strzeżony, z dostępem do nabrzeża - możliwość korzystania. Na terenie obiektu możliwe jest korzystanie z placu np. na postawienie kontenerów lub składowanie towarów, możliwe jest też spawanie i montowanie dużych konstrukcji stalowych. Doskonała lokalizacja, 10 min od centrum miasta, miejsce świetnie skomunikowane, szybki dojazd środkami komunikacji miejskiej do centrum, a także wyjazd z miasta w kierunku Prawobrzeża (i dalej S3, w stronę Świnoujścia lub Niemiec). Powyższe informacje zostały sporządzone na podstawie oświadczeń i nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. Maja one jedynie charakter informacyjny, zalecamy ich osobistą weryfikację. Oferta wysłana z programu dla biur nieruchomości - asariWEB
4 218 PLN
111 m2 1/3 Zobacz ofertę

Zobacz pozostałe oferty

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

06.05.2019

Okres rękojmi przy nieruchomości zakupionej od dewelopera

  Okres rękojmi przy nieruchomości zakupionej od dewelopera   Pęknięcia na elewacji. Odchylenia budynku od pionu. Przeciekający komin… Kupując mieszkanie od dewelopera nierzadko zdarza się, że po pewnym czasie odkrywamy, iż nasza n...

Czytaj więcej

15.02.2019

Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?

  Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?          W jednym z poprzednich artykułów mowa była o różnicy między zadatkiem a zaliczką. W niniejszym artykule zagłębimy ...

Czytaj więcej

29.07.2020

Kredyty hipoteczne w cieniu COVID-19 – co się zmieniło?

Nie jest tajemnicą, że światowa pandemia, związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wywróciła do góry nogami wiele aspektów naszego życia. Rynek nieruchomości nie jest w tej sferze wyjątkiem i także został dotknięty skutkami globalnego kr...

Czytaj więcej