Grunt to pewny zysk

14.10.2020

Grunt to pewny zysk

Grunt to pewny zysk

Jeżeli, w obecnej – niestety wciąż jeszcze nie postpandemicznej rzeczywistości, można doszukiwać się jakichś pozytywów, to mogą nimi być zmiany w tendencjach zakupowych i inwestycyjnych Polaków. Zmiany, na których zyskujemy.

A zysk – przede wszystkim, ale i nie tylko finansowy, przenosi zakup gruntu, na który coraz częściej – i coraz szybciej decydują się Polacy.

Polacy kupują ziemię

Dotychczas, decyzja o zakupie domu czy mieszkania dojrzewała w nas kilka lat, a potem przez kolejne miesiące była finalizowana. Najczęściej inwestowaliśmy, w odpowiedniej kolejności, w: mieszkania, domy i na ostatnim miejscu, w grunt czyli w ziemię.

Lockdown, który przypadł na letnie miesiące zmienił tendencje i mocno skierował uwagę Polaków na zakup działek rekreacyjnych. Ale lato za nami, a apetyt na własny kawałek ziemi wciąż w trendzie.

I to właściwie nie kawałek, a kawał – bo rosnący popyt przeniósł się na grunty budowlane.

Czas to pieniądz – szybsza decyzja to oszczędność

– Covid na pewno przyspieszył decyzyjność Polaków – w ciągu dwóch miesięcy zniknęły z naszej bazy wszystkie oferty działek w rejonie zachodniopomorskim – mówi Iweta Burda, pośrednik nieruchomości ze Stargardu.

A czy wirus wpłynął na wzrost cen gruntów? I tak i nie.

– W naszej ofercie zdarzały się grunty, których cena, bez względu na sytuację była stała, ale znaczna większość – zwłaszcza w atrakcyjnej lokalizacji sprzyjającej rekreacji, blisko jeziora lub lasu podrożała nawet o 50% na metrze kwadratowym. Działka w Jęczydole nad Miedwiem w lutym kosztowała 112 tysięcy – w sierpniu została sprzedana za 170 tysięcy.

Lokaty vs grunty

Koronawirus zaraził system bankowy i inwestycje w lokaty przestały być opłacalne. Podatki, a przede wszystkim inflacja zjadają, i tak już skromny zysk. W tych niestabilnych czasach, to właśnie grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich inwestycji w nieruchomości.

Inwestycja w grunt, niezależnie od sytuacji gospodarczej na świecie, to stabilna i obarczona bardzo niskim ryzykiem forma lokowania kapitału. Jest jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia, o której wielu z nas zdaje się zapominać – tutaj zwiększony popyt nie wpłynie na wzrost podaży. Grunty warto kupować tu i teraz, bo nikt nam ziemi nie doprodukuje.

Zdają się o tym wiedzieć Polacy, którzy coraz częściej kupują działki budowlane nie tyle dla siebie, co dla swoich dzieci lub jako przyszłe inwestycje. I takie podejście zupełnie nie dziwi, bo ziemia – w średniej i dłuższej perspektywie – zawsze zyskuje na wartości.

Inwestycja w grunty, ale jakie?

Trafnym pomysłem wydaje się zakup działki rolnej, która może zostać przekształcona w działkę budowlaną. A jeżeli, dodatkowo, znajdziemy grunt położony blisko jeziora (o co nietrudno w przypadku województwa zachodniopomorskiego), to zwiększymy jego atrakcyjność. Późniejszy inwestor może zarobić na turystyce, a dla sprzedającego taka wartość dodana, to wzrost wartości inwestycji i większy zysk z odsprzedaży.

Przede wszystkim jednak, zakup gruntów pod inwestycje polecamy osobom, które mają w tej kwestii doświadczenie i cierpliwość – takie inwestycje, zwłaszcza prowadzone samodzielnie, wymagają sporych nakładów kapitału i czasu.

 

Nasze oferty

notatnik
SZCZECIN, PRZYJAŹNI
389 000 PLN 60 m2
Santocka 3-pok. rozkł., I piętro, balkon, Spół. Wł
MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ SZCZECIN, PRZYJAŹNI
Spółdzielcze Własnościowe 3-pokojowe, rozkładowe mieszkanie z balkonem położone na I piętrze w 8-piętrowym budynku na Osiedlu Przyjaźni. Pokoje niezależne. Mieszkanie słoneczne; dwa pokoje od strony osiedla, pokój z balkonem od strony ulicy. Łazienka po remoncie w glazurze i terakocie, z kabiną prysznicową, umywalką, dużą pralką. Niezależne wc w glazurze i terakocie także po remoncie. Niezależna kuchnia z oknem. W przedpokoju miejsce na dużą szafę. W pokojach na podłodze wykładzina pcv. Na ścianach tapety. Okna pcv. Nowe drzwi wejściowe. Ogrzewanie (opomiarowane) i ciepła woda z sieci miejskiej. Czynsz 708zł/mies z zaliczkami na ogrzewanie, wodę ciepłą i zimną, fr, wywóz nieczystości przy 3 osobach. Piwnica. Możliwość pozostawienia wszystkich mebli i sprzętu agd w cenie. Bardzo dobra lokalizacja. Budynek zadbany, ocieplony; teren wokół z placami zabaw, dużo zieleni. Miejsca postojowe przed blokiem, blisko różnorodne sklepy, komunikacja, przedszkola i szkoły. Polecamy. ***************************************************** PROSIMY O PODANIE NUMERU TELEFONU I ADRESU EMAIL WÓWCZAS PRZYSPIESZY TO KONTAKT Z PAŃSTWEM. Oferta Agencji POSESJA Nieruchomości. Przygotowujemy aktualne oferty wg wytycznych klienta ! Napisz jakiej nieruchomości szukasz, a wyselekcjonujemy z ogromnej bazy / 20.000 ofert / tylko te właściwe lub szukaj na naszej stronie internetowej www.posesja.eu Ponadto zapewniamy natychmiastową informację o każdej nowej ofercie ! Pomożemy nieodpłatnie uzyskać kredyt bankowy / oferta 20 banków /. 25-letnie doświadczenie połączone z nowoczesną obsługą gwarancją naszej skuteczności. Zapraszamy do Agencji Posesja: al. Papieża Jana Pawła II 18 Szczecin tel. 91 488-60-40; Oferta wysłana z programu dla biur nieruchomości - asariWEB
389 000 PLN
3 60 m2 1/8 Zobacz ofertę

Zobacz pozostałe oferty

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

06.05.2019

Zasiedzenie służebności przesyłu

Zasiedzenie służebności przesyłu               Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, którego istota sprowadza się do możliwości zapewnienia przedsiębiorcy przesyłowem...

Czytaj więcej

15.02.2019

Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?

  Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?          W jednym z poprzednich artykułów mowa była o różnicy między zadatkiem a zaliczką. W niniejszym artykule zagłębimy ...

Czytaj więcej

03.01.2019

Czy warto zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości? Co powinna zawrzeć umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?

    Czy warto zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości? Co powinna zawrzeć umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?   Przymierzając się do zakupu mieszkania, często słyszymy o umowie przedwstępnej. Czym jed...

Czytaj więcej