Kiedy mieszkanie jest apartamentem?

06.05.2020

Kiedy mieszkanie jest apartamentem?

Apartament - to brzmi dumnie! Chyba każdy marzy o tym, aby zamieszkać w apartamentowcu. Jednak nie każdy może to marzenie spełnić. Kiedy mieszkanie jest faktycznie apartamentem, a kiedy zwykłym mieszkaniem o wysokim standardzie? Czy decyduje o tym tylko cena nieruchomości, czy są też inne wyznaczniki? Jeżeli interesuje cię ten temat, to odpowiedzi na nurtujące pytania powinieneś znaleźć w poniższym tekście.

Kiedy nieruchomość może być określana jako apartament?

Luksusowe mieszkanie czy apartament? Gdzie leży granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Czy każde mieszkanie można doprowadzić poprzez remont do takiego stanu, aby można je było nazwać apartamentem? Okazuje się, że nie. Nawet remontując mieszkanie na najwyższy standard i wyposażając je w najdroższe meble i urządzanie, to wciąż będzie tylko drogie i luksusowe mieszkanie, choć w ogłoszeniach sprzedażowych, zapewne będzie można znaleźć jakąś wzmiankę na temat apartamentu. W naszych, polskich warunkach, określenie apartament jest używane zdecydowanie za często w stosunku do nieruchomości, które takiego statusu nie posiadają. Aby mieszkanie było apartamentem, musi spełniać kilka warunków. Cena wcale nie gra ostatecznej roli. Co zatem jest istotne?

Wielkość i przestronność przestrzeni

Apartament, nawet ten o najmniejszej powierzchni, w żadnym wypadku nie może być ciasną klitką. Nieustannie trwają spory dotyczące tego, jaka ma być minimalna wielkość apartamentu. Nie brakuje zwolenników opcji, iż mieszkanie za apartament może być uznane dopiero wówczas, gdy jego powierzchnia przekracza sto metrów kwadratowych. Z drugiej strony nie brakuje opinii, że w przypadku singli, tak duża powierzchnia nie jest konieczna i jednoosobowy apartament może mieć nawet koło siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Skoro już sama wielkość powierzchni budzi tyle emocji, to czy z pozostałymi kryteriami jest tak samo?

Lokalizacja nieruchomości

Nawet ogromne mieszkanie, którego wielkość przekracza sto metrów kwadratowych, jeżeli będzie położone w nieciekawej dzielnicy, z dala od centrum i rozrywek, to w żadnym wypadku nie może być uznane za apartament. Na takie miano zasługuje jedynie lokal w dogodnej lokalizacji, skąd blisko jest do wszelkich dobrodziejstw, jakie oferuje miasto.Jeżeli mieszkanie jest odpowiedniej wielkości, a w dodatku jest położone w atrakcyjnej okolicy, to ma coraz większe szanse na to, by uzyskać miano apartamentu. Jednak to jeszcze nie wszystko.

Budynek też ma znaczenie

Gdyby ktoś się uparł, to w starym budownictwie, które często jest też zlokalizowane w niedalekiej odległości od centrum miasta, byłby w stanie stworzyć lokal o wysokim standardzie i odpowiedniej powierzchni. Chcąc uzyskać mieszkanie o powierzchni ponad siedemdziesięciu metrów kwadratowych, wystarczy połączyć ze sobą dwa mniejsze mieszkania. Jednak nie zmieni to faktu, że budynek, w którym się znajdują, będzie raczej w kiepskim stanie. Apartament powinien znajdować się w budynku wyposażonym w nowoczesne rozwiązania, w którym podziemny parking, całodobowa recepcja czy monitoring i ochrona to nie jest żaden luksus, a zupełny standard dostępny dla wszystkich. Dobrze, jeżeli w takim budynku będzie się też znajdowała przestrzeń wspólna, na której mieszkańcy będą mieli możliwość integracji.

Wykończenie mieszkania

To jest raczej kwestia oczywista. Za apartament może zostać uznane wyłącznie mieszkanie, które zostało wykończone na odpowiednim poziomie. Najtańsze rozwiązania nie mają w tym przypadku racji bytu. Jeżeli podłoga - to drewniana. Ale nie jakieś tam liche panele, tylko prawdziwe drewniane deski. Meble z najwyższej półki, dużo oświetlenia, wygodna przestrzeń wspólna - tak w skrócie powinien prezentować się każdy apartament. Im droższe meble, tym lepiej. Jednak nie chodzi o to, aby zapchać przestrzeń meblami. Musi ona wciąż być przestronna, tak by zachowana została lekkość pomieszczeń ukazująca ich nowoczesny charakter. W takim wnętrzu zakocha się każdy i rozbudzi się w nim pragnienie posiadania takiego skrawka przestrzeni bez względu na jego cenę.

Ile kosztuje apartament?

To kolejna dyskusyjna kwestia, do której trzeba podejść z odpowiedniej strony. To nie jest tak, że cena kształtuje pojęcie. Raczej to pojęcie wpływa na to, jak wygląda ostateczna cena takiej nieruchomości. Apartament jest drogi ze względu na jego przymioty, czyli wysoki standard wykończenia, luksusową lokalizację, wielkość przestrzeni oraz rozwiązania zastosowane w budynku. Nawet mieszkanie wycenione na kilka milionów złotych, jeżeli nie będzie spełniało pozostałych warunków, wówczas nie zasłuży na miano apartamentu.

Dlaczego apartamenty są tak bardzo popularne?

Choć apartamentów w Polsce nie jest jeszcze jakoś bardzo dużo, to cieszą się one ogromną popularnością. Każdy chciałby mieszkać w prestiżowej lokalizacji, w lokalu o wysokim standardzie, nowoczesnym budynku z pełną obsługą. Apartamenty to stosunkowo nowy twór na polskim rynku nieruchomości i trzeba jeszcze trochę poczekać, aż będzie ich więcej - wówczas jest szansa na to, że ceny tych lokali nieco spadną, a wówczas więcej osób będzie w stanie sobie na nie pozwolić.
 

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

30.04.2020

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Nie jest to inwestycja, którą podejmuje się co roku - wymaga sporego zaangażowania i jeszcze większych nakładów finansowych. Najczęściej zakup mieszkania finansowany jest z kredytu. Po kilk...

Czytaj więcej

15.02.2019

Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?

  Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?          W jednym z poprzednich artykułów mowa była o różnicy między zadatkiem a zaliczką. W niniejszym artykule zagłębimy ...

Czytaj więcej

21.03.2019

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność`.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność` W polskim prawie cywilnym wyróżniamy trzy rodzaje praw rzeczowych: własność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz użytkowanie wieczyste. W przypadku nieruc...

Czytaj więcej