Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

30.04.2020

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Nie jest to inwestycja, którą podejmuje się co roku - wymaga sporego zaangażowania i jeszcze większych nakładów finansowych. Najczęściej zakup mieszkania finansowany jest z kredytu. Po kilku latach może się pojawić problem dotyczący tego, jak sprzedać mieszkanie z kredytem. 
Czy jest to w ogóle możliwe?
 
Sprzedaż mieszkania - najczęstsze przyczyny
 
Powodów do tego, że ktoś chce sprzedać mieszkanie, które stosunkowo niedawno kupił, może być kilka. Może powiększa się rodzina i zajmowanie kawalerki o powierzchni niecałych trzydziestu metrów kwadratowych wraz z dziećmi może okazać się uciążliwe. Sporo osób podejmuje również decyzję o tym, aby wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy. W takich sytuacjach mało opłacalne jest utrzymywanie drugiego mieszkania, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma czasu zająć się jego wynajmem. Jaka opcja zatem pozostaje? Sprzedaż mieszkania - jest to jak najbardziej realne, nawet w przypadku, gdy mieszkanie jest z hipoteką.
 
Sprzedaż mieszkania z hipoteką - czy to się opłaca?

Zdecydowana większość transakcji na zakup mieszkania w naszym kraju jest zawierana przy pomocy kapitału bankowego. Ludzie zaciągają pożyczki na budowę domu czy zakup mieszkania. Z braku innego zabezpieczenia, są to najczęściej pożyczki hipoteczne. Gdy przychodzi decyzja o sprzedaży mieszkania, to trzeba wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić transakcję nieruchomości obciążonej hipoteką. Czy to się opłaca? W dużej mierze zależy to od sytuacji na rynku finansowym.
 
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym - co trzeba wiedzieć?
 
Każdy kredytobiorca, który decyduje się na to, aby sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, musi wiedzieć, o czym trzeba pamiętać, dokonując transakcji. Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, planując taką transakcję, to wizyta w macierzystym banku, w którym zaciągnięta została pożyczka hipoteczna. W banku tym trzeba wystosować prośbę o wydanie zaświadczenia o aktualnej sytuacji związanej z kredytem - czyli dokument poświadczający stan zadłużenia mieszkania.
Jakie dokumenty trzeba zgromadzić przed sprzedażą?
 
Jest cała lista dokumentów, które każdy właściciel mieszkania na sprzedaż powinien zgromadzić. Zaliczyć do nich można między innymi zaświadczenie o wysokości kredytu (całościowa suma uwzględniająca odsetki, prowizje i dodatkowe opłaty), zgodę banku na jednorazową spłatę zadłużenia, a także informację o tym, że bank zgodzi się na wykreślenie hipoteki zaraz po tym, jak dług zostanie uregulowany - warto wiedzieć, że taka obietnica banku jest ważna jedynie przez trzydzieści dni od jej wystawienia. 
 
Jak zająć się sprzedażą mieszkania?
 
Gdy już zostaną zgromadzone wszystkie niezbędne dokumenty, to pora zacząć myśleć o tym, w jaki sposób sprzedać mieszkanie najszybciej i osiągając jak najwyższe zyski. Są w tej materii dwa rozwiązania. Można skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami albo można też próbować sprzedać mieszkanie na własną rękę. Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje wady oraz zalety.
 
Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem - o czym pamiętać?
 
Powierzenie sprzedaży mieszkania profesjonaliście, może skutkować znacznym skróceniem czasu, jaki będzie potrzebny na znalezienie potencjalnych chętnych do zakupu. Doświadczony agent nieruchomości doskonale zna kanały, jakimi można dotrzeć do klientów. Jeżeli ktoś nie ma czasu na to, by oddać się w całości poszukiwaniom kupców, to usługi pośrednictwa nieruchomości będą dobrym pomysłem.
 
Samodzielna sprzedaż mieszkania z kredytem - krok po kroku
 
Jeżeli ktoś chce sprzedać mieszkanie na własną rękę, to z pewnością wyjdzie na tym korzystniej pod względem finansowym, gdyż nie będzie musiał płacić prowizji dla biura nieruchomości, lecz jest duże prawdopodobieństwo, iż cała operacja zajmie sporo czasu. Wówczas, na własną rękę należy w pierwszej kolejności stworzyć ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, pamiętając o tym, aby miały atrakcyjną formę, bo tylko w taki sposób można przyciągnąć uwagę ewentualnych chętnych. Warto zamieścić w takim ogłoszeniu między innymi dobrej jakości zdjecia nieruchomości wykonane przy odpowiednim oświetleniu. Gdy znajdzie się chętny, trzeba z nim spisać umowę przedwstępną, a następnie poczekać czy ta osoba otrzyma kredyt na mieszkanie, chyba że zakup będzie finansowany z własnych środków, to wówczas ten krok można pominąć. Następnie trzeba spisać umowę u notariusza. Banki między sobą regulują zobowiązania do wysokości kredytu, a twoim ostatnim zadaniem będzie uzyskanie z banku zgody o zwolnieniu hipoteki.
 
Nie taka trudna sprzedaż jak się wydaje
 
Niektórzy mogą myśleć, że sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest niemożliwa lub też piekielnie trudna. Jak widać na powyższym przykładzie, takie mieszkanie można jak najbardziej sprzedać i trzeba się tylko odrobinę bardziej wysilić przy zdobywaniu zaświadczeń i zgód bankowych. Nie licząc tego etapu, to sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym przebiega tak samo, jak sprzedaż nieruchomości pozbawionej obciążenia - w razie wątpliwości, warto korzystać z porad specjalisty. 
 

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

25.07.2023

Z czego wykonać solidny daszek na werandzie?

Z czego wykonać solidny daszek na werandzie? Zadaszenie na werandzie umożliwia wypoczywanie na świeżym powietrzu w czasie letniego deszczu lub gdy słońce góruje nad horyzontem. Dach zapewnia komfortowe warunki do rodzinnych i przyjacielskich spotk...

Czytaj więcej

11.03.2024

Program “Pierwsze mieszkanie` najważniejsze informacje

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi, jednak często stanowi ono poważne wyzwanie finansowe.   Dlatego wiele krajów wprowadza różne programy wsparcia, z myślą o osobach planujących zakup swojego pierwszego lokum. W...

Czytaj więcej

15.02.2019

Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?

  Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?          W jednym z poprzednich artykułów mowa była o różnicy między zadatkiem a zaliczką. W niniejszym artykule zagłębimy ...

Czytaj więcej