Lokal z najemcą, czyli pewna inwestycja

23.07.2020

Lokal z najemcą, czyli pewna inwestycja

Nie od dziś wiadomo, że rynek nieruchomości jest bardzo kuszącą przestrzenią do inwestowania zarobionych pieniędzy. Na jego ewidentną korzyść działają między innym wieloletnia stabilność, niegasnący popyt oraz stosunkowo wysoka stopa zwrotu. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam natomiast zagadnienie nabywania lokalu komercyjnego, w którym znajduje się już najemca. Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się strzałem w przysłowiową `dziesiątkę`? Co wpływa na wysoką rentowność takiego przedsięwzięcia i dlaczego warto rzetelnie rozważyć ten wariant inwestycyjny? Zapraszamy do lektury.

Wynajem lokalu mieszkalnego – najczęstsze problemy

Jedną z najczęstszych form inwestowania na rynku nieruchomości jest oczywiście zakup lokali mieszkalnych, a następnie wynajmowanie tej przestrzeni kolejnym lokatorom. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy – wielokrotnie słyszeliśmy przecież o osobach, które zalegają z opłatami, wyrządzają szkody czy w najbardziej radykalnych sytuacjach, utrudniają eksmisję i przysparzają właścicielowi kolejnych problemów. Drugim negatywnym aspektem jest też brak ciągłości takiego przedsięwzięcia. Mieszkania tego typu zazwyczaj nie są dla lokatorów tymi docelowymi i ze świecą szukać ludzi, którzy przez wiele lat wynajmują te same nieruchomości, miesiąc w miesiąc sumiennie przelewając właścicielowi ustaloną wcześniej sumę pieniędzy.

Niestety, fakty są takie, że wśród lokatorów w mieszkaniach na wynajem panuje duża rotacja, a to rodzi dla wynajmującego cały szereg problemów. Szukanie odpowiednich ludzi w zastępstwie jest często kwestią tygodni (zdarza się, że nawet miesięcy), a nie jest tajemnicą, że stojące puste mieszkanie nie tylko nie zarabia, ale też generuje koszty. W efekcie inwestycja nie przynosi oczekiwanych zysków, a jej rentowność jest niższa niż początkowo zakładano.

Recepta na sukces: lokal komercyjny z najemcą

Wymienione wyżej powody sprawiają, że inwestorzy coraz chętnie kierują swoją uwagę w stronę lokali komercyjnych – najlepiej takich, w których już znajdują się najemcy. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta – takie rozwiązanie jest nie tylko bardziej dochodowe (średnio nawet o kilka procent w porównaniu z wynajmem lokali mieszkalnych), ale też bezpieczniejsze.

Najemcami lokali komercyjnych są zazwyczaj osoby które prowadzą różnego rodzaju biznesy. W takiej nieruchomości może znajdować się więc zarówno małe biuro, średniej wielkości sklep, jak i np. sporych rozmiarów oddział bankowy. Te okoliczności sprawiają, że najemcy są już zazwyczaj mocno przywiązani do danego miejsca, utożsamiają z nim niejako swój interes i niechętnie myślą o zmianie lokalizacji na inną. Dla inwestora taka sytuacja jest więc naprawdę wymarzona, ponieważ nie tylko regularnie zarabia na wynajmie, ale ma też zazwyczaj do czynienia z solidnymi płatnikami, którzy planują spędzić w danym lokalu wiele kolejnych lat.

Krok pierwszy: rozmowa

O czym warto bezwzględnie pamiętać przed zakupem lokalu komercyjnego z przypisanym do niego najemcą? Przede wszystkim o rozmowie z tą osobą. Pojawienie się nowego właściciela może wzbudzić obawy, dlatego warto rozwiać je już na samym wstępie, zapewnić o ewentualnej chęci kontynuowania współpracy, a także ustalić warunki, na jakich ma się ona odbywać. Jeśli to spotkanie wypadnie pozytywnie, obie strony na tym zyskają. Najemca nadal będzie mógł bez przeszkód prowadzić działalność, właściciel zapewni sobie stabilizację i ciągłość zysków z tytułu wynajmu.

Dodatkowym czynnikiem, wzmacniającym poniekąd tę relację, jest fakt, że najemcy dostosowują często lokale komercyjne do specyfiki własnego biznesu – wprowadzają ułatwienia, wykonują prace remontowe czy dbają o odpowiedni wygląd poszczególnych pomieszczeń. Ten swoisty związek emocjonalno-praktyczny z daną przestrzenią sprawia, że takie osoby rzadko myślą o zmianie lokalizacji i przeniesieniu całego interesu w inne miejsce. Argument ten jest z kolei znakomitą kartą przetargową dla właściciela, które może być niemal pewny solidności drugiej strony, co w biznesie jest wartością nie do przecenienia.

Szukasz lokalu komercyjnego? Dobry Adres służy pomocą

Jeśli jesteś zdania, że taka forma inwestycji faktycznie może przynieść wymierne korzyści, sprawdź ogłoszenia w serwisie www.dobryadres.pl i zobacz, jak wiele możesz zyskać. Kupno lokalu z najemcą to ostatnimi czasy jedna z najciekawszych perspektyw, jakie oferuje rynek nieruchomości. Odwiedź więc naszą stronę i na własne oczy przekonaj się o tym, jakie możliwości znajdują się w zasięgu Twojej ręki.

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

15.02.2019

Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?

  Co się dzieje z zadatkiem w przypadku, gdy Kupujący nie otrzyma kredytu?          W jednym z poprzednich artykułów mowa była o różnicy między zadatkiem a zaliczką. W niniejszym artykule zagłębimy ...

Czytaj więcej

21.03.2019

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność`.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność` W polskim prawie cywilnym wyróżniamy trzy rodzaje praw rzeczowych: własność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz użytkowanie wieczyste. W przypadku nieruc...

Czytaj więcej

21.03.2019

Hipoteka Nieruchomości

HIPOTEKA NA NIERUCHOMOŚCI   Może zdarzyć się tak, że nieruchomość, która bardzo nam się spodobała, zawiera obciążenie wydziale czwartym księgi wieczystej polegające na wpisaniu hipoteki. Taki wpis powinien stanowić dla potencjalnego nabywc...

Czytaj więcej