Lokal z najemcą, czyli pewna inwestycja

23.07.2020

Lokal z najemcą, czyli pewna inwestycja

Nie od dziś wiadomo, że rynek nieruchomości jest bardzo kuszącą przestrzenią do inwestowania zarobionych pieniędzy. Na jego ewidentną korzyść działają między innym wieloletnia stabilność, niegasnący popyt oraz stosunkowo wysoka stopa zwrotu. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam natomiast zagadnienie nabywania lokalu komercyjnego, w którym znajduje się już najemca. Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się strzałem w przysłowiową `dziesiątkę`? Co wpływa na wysoką rentowność takiego przedsięwzięcia i dlaczego warto rzetelnie rozważyć ten wariant inwestycyjny? Zapraszamy do lektury.

Wynajem lokalu mieszkalnego – najczęstsze problemy

Jedną z najczęstszych form inwestowania na rynku nieruchomości jest oczywiście zakup lokali mieszkalnych, a następnie wynajmowanie tej przestrzeni kolejnym lokatorom. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy – wielokrotnie słyszeliśmy przecież o osobach, które zalegają z opłatami, wyrządzają szkody czy w najbardziej radykalnych sytuacjach, utrudniają eksmisję i przysparzają właścicielowi kolejnych problemów. Drugim negatywnym aspektem jest też brak ciągłości takiego przedsięwzięcia. Mieszkania tego typu zazwyczaj nie są dla lokatorów tymi docelowymi i ze świecą szukać ludzi, którzy przez wiele lat wynajmują te same nieruchomości, miesiąc w miesiąc sumiennie przelewając właścicielowi ustaloną wcześniej sumę pieniędzy.

Niestety, fakty są takie, że wśród lokatorów w mieszkaniach na wynajem panuje duża rotacja, a to rodzi dla wynajmującego cały szereg problemów. Szukanie odpowiednich ludzi w zastępstwie jest często kwestią tygodni (zdarza się, że nawet miesięcy), a nie jest tajemnicą, że stojące puste mieszkanie nie tylko nie zarabia, ale też generuje koszty. W efekcie inwestycja nie przynosi oczekiwanych zysków, a jej rentowność jest niższa niż początkowo zakładano.

Recepta na sukces: lokal komercyjny z najemcą

Wymienione wyżej powody sprawiają, że inwestorzy coraz chętnie kierują swoją uwagę w stronę lokali komercyjnych – najlepiej takich, w których już znajdują się najemcy. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta – takie rozwiązanie jest nie tylko bardziej dochodowe (średnio nawet o kilka procent w porównaniu z wynajmem lokali mieszkalnych), ale też bezpieczniejsze.

Najemcami lokali komercyjnych są zazwyczaj osoby które prowadzą różnego rodzaju biznesy. W takiej nieruchomości może znajdować się więc zarówno małe biuro, średniej wielkości sklep, jak i np. sporych rozmiarów oddział bankowy. Te okoliczności sprawiają, że najemcy są już zazwyczaj mocno przywiązani do danego miejsca, utożsamiają z nim niejako swój interes i niechętnie myślą o zmianie lokalizacji na inną. Dla inwestora taka sytuacja jest więc naprawdę wymarzona, ponieważ nie tylko regularnie zarabia na wynajmie, ale ma też zazwyczaj do czynienia z solidnymi płatnikami, którzy planują spędzić w danym lokalu wiele kolejnych lat.

Krok pierwszy: rozmowa

O czym warto bezwzględnie pamiętać przed zakupem lokalu komercyjnego z przypisanym do niego najemcą? Przede wszystkim o rozmowie z tą osobą. Pojawienie się nowego właściciela może wzbudzić obawy, dlatego warto rozwiać je już na samym wstępie, zapewnić o ewentualnej chęci kontynuowania współpracy, a także ustalić warunki, na jakich ma się ona odbywać. Jeśli to spotkanie wypadnie pozytywnie, obie strony na tym zyskają. Najemca nadal będzie mógł bez przeszkód prowadzić działalność, właściciel zapewni sobie stabilizację i ciągłość zysków z tytułu wynajmu.

Dodatkowym czynnikiem, wzmacniającym poniekąd tę relację, jest fakt, że najemcy dostosowują często lokale komercyjne do specyfiki własnego biznesu – wprowadzają ułatwienia, wykonują prace remontowe czy dbają o odpowiedni wygląd poszczególnych pomieszczeń. Ten swoisty związek emocjonalno-praktyczny z daną przestrzenią sprawia, że takie osoby rzadko myślą o zmianie lokalizacji i przeniesieniu całego interesu w inne miejsce. Argument ten jest z kolei znakomitą kartą przetargową dla właściciela, które może być niemal pewny solidności drugiej strony, co w biznesie jest wartością nie do przecenienia.

Szukasz lokalu komercyjnego? Dobry Adres służy pomocą

Jeśli jesteś zdania, że taka forma inwestycji faktycznie może przynieść wymierne korzyści, sprawdź ogłoszenia w serwisie www.dobryadres.pl i zobacz, jak wiele możesz zyskać. Kupno lokalu z najemcą to ostatnimi czasy jedna z najciekawszych perspektyw, jakie oferuje rynek nieruchomości. Odwiedź więc naszą stronę i na własne oczy przekonaj się o tym, jakie możliwości znajdują się w zasięgu Twojej ręki.

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

29.07.2020

Kredyty hipoteczne w cieniu COVID-19 – co się zmieniło?

Nie jest tajemnicą, że światowa pandemia, związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wywróciła do góry nogami wiele aspektów naszego życia. Rynek nieruchomości nie jest w tej sferze wyjątkiem i także został dotknięty skutkami globalnego kr...

Czytaj więcej

06.05.2019

Zasiedzenie służebności przesyłu

Zasiedzenie służebności przesyłu               Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, którego istota sprowadza się do możliwości zapewnienia przedsiębiorcy przesyłowem...

Czytaj więcej

06.05.2019

Okres rękojmi przy nieruchomości zakupionej od dewelopera

  Okres rękojmi przy nieruchomości zakupionej od dewelopera   Pęknięcia na elewacji. Odchylenia budynku od pionu. Przeciekający komin… Kupując mieszkanie od dewelopera nierzadko zdarza się, że po pewnym czasie odkrywamy, iż nasza n...

Czytaj więcej