Sprzedajesz, kupujesz mieszkanie? Gdzie i jakich informacji szukać.

Sprzedajesz, kupujesz mieszkanie? Gdzie i jakich informacji szukać.

Sprzedajesz, kupujesz mieszkanie? Gdzie i jakich informacji szukać.

I tak z najświeższych informacji przygotowanych przez Oddział Okręgowy NBP w Szczecinie na podstawie danych zebranych od deweloperów czy pośredników nieruchomości możemy dowiedzieć się m.in. o tendencjach sprzedaży, liczbie zarejestrowanych transakcji na rynku wtórnym, średnich cenach transakcyjnych i ofertowych z rynku wtórnego czy średnim okresie ekspozycji nieruchomości na rynku wtórnym. 

Co istotne, na podstawie danych za IV kwartał 2017 r. obserwujemy wzrostową tendencję sprzedaży zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, z tym że ceny nowych mieszkań odczuwalnie drożeją (średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym wynosi 5 436 zł/mkw., wzrastając o 39 zł). Podsumowując: chętniej kupujemy i sprzedajemy pomimo wzrostów, a prognozy są nadal obiecujące.

 

Średnie ceny na rynku lokali mieszkalnych w Szczecinie (wg bazy NBP)
Tabela 1. Średnie ceny jednego metra kwadratowego lokali mieszkalnych w Szczecinie

 

Tabela 2. Dynamika średnich cen jednego metra kwadratowego lokali mieszkalnych w Szczecinie

Kawalerka czy mieszkanie dla rodziny? Ależ 2 pokoje!
Najczęściej kupujemy od deweloperów mieszkania dwupokojowe (47%), a najrzadziej kawalerki (16%). Na rynku wtórnym struktura wygląda nieco inaczej, z jedną stałą związaną z procentową ilością transakcji mieszkań jednopokojowych, w obu przypadkach mamy 16%. I tak na rynku wtórnym 41% wyborów to mieszkania dwupokojowe, 34% trzypokojowe, a sporadycznie czteropokojowe i więcej (9%). Dodatkowo decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego 47% osób wybiera przeciętny standard wykończenia, 25% wysoki, a 28% niski. A gdzie jest najdrożej za 1 mkw.? Faworyci to dzielnice zachodnie i północne, w śródmieściu najtaniej.
Ciekawostką również jest średni okres sprzedaży mieszkania: jak długo możemy czekać na chętnego, wystawiając mieszkanie na sprzedaż? Przez 6 miesięcy można spać spokojnie 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Narodowy Bank Polski, Oddział Okręgowy NBP W Szczecinie
Opracowanie: dobryadres.pl