Oddłużanie nieruchomości

Oddłużanie nieruchomości

Oddłużanie nieruchomości

Jak skutecznie sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Zgodnie z prawem, zadłużoną nieruchomość można sprzedać. Niekiedy jest to konieczne, a szybkie działania pozwalają uniknąć wielu problemów. Życie pisze różne scenariusze – ważne, aby potrafić przechylić szalę korzyści na swoją stronę. Z pomocą eksperta na pewno się uda.
Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest ostatecznym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości spłacenia długu na czas. W przypadku zadłużonej nieruchomości obciążenie jest wpisane w odpowiedniej rubryce w księdze wieczystej. Zanim komornik rozpocznie postępowanie, można sprzedać zadłużone mieszkanie. Udana sprzedaż powstrzymuje komornika od dalszej egzekucji i naliczania kolejnych kosztów windykacji. Nieruchomością będącą przedmiotem egzekucji komorniczej właściciel może dysponować, sprzedać ją i zaspokoić wierzyciela. Transakcja taka przeprowadzona jest z udziałem wierzyciela lub komornika reprezentującego jego interesy oraz stron transakcji: kupującego i sprzedającego. Ekspert na rynku nieruchomości posiada wiedzę, jak bezpiecznie przeprowadzić taką transakcję z najlepszym skutkiem dla wszystkich stron. Dzięki powierzeniu sprawy profesjonalistom z doświadczeniem i wiedzą wszystkie strony transakcji mogą być zwycięzcami. Potrzebny jest mediator, ekspert, który wszystko zepnie w całość. Warto spróbować sprzedać mieszkanie wcześniej – można wtedy osiągnąć wyższą cenę i zabezpieczyć tym samym swoje interesy.

Skup zadłużonego mieszkania jest elementem procesów antywindykacyjnych. 
Antywindykacja to różne działania, zazwyczaj natury prawnej, których celem jest poprawa sytuacji finansowej dłużnika wobec wierzycieli. Udana antywindykacja może uchronić przed interwencją firmy windykacyjnej albo komornika.
Sprzedaż zadłużonej nieruchomości jest trudna. Trzeba uwzględnić wymogi formalne przy tego typu transakcjach i fakt, że teoretycznie `nieruchomość z długiem` nie jest atrakcyjna dla kupujących. Co więcej, w takich sytuacjach właścicielom zazwyczaj zależy na czasie. Warto skorzystać z rzetelnej pomocy kompetentnego eksperta rynku nieruchomości. Zadziałaj wcześniej i uprzedź kroki podejmowane przez komornika.

Inną kwestię stanowi oddłużanie nieruchomości (tzw. oddłużanie hipoteczne). Istotą takich działań jest stopniowe zmniejszanie wysokości zobowiązania dłużnika. Celem jest spłacenie długu oraz wygaśnięcie hipoteki. Warto dodać, że nie zawsze konieczne jest spłacenie zadłużenia w pełni. Ważne jest, aby po spłacie długu wykreślić obciążenie hipoteczne z księgi wieczystej. 
Inną możliwością jest sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. Nawet jeśli właściciel nie spłacił jeszcze wszystkich rat kredytu, może spróbować sprzedać swoje mieszkanie. Profesjonalny agent nieruchomości zajmie się koordynacją wszystkich czynności prawnych – oczywiście sprzedaż mieszkania z kredytem różni się od transakcji, których przedmiotem są nieruchomości niezadłużone.
Jak widać, nieruchomość może być zadłużona z różnych powodów: niespłacone zobowiązania, postępowania komornicze, hipoteka i inne ograniczenia. Z każdej sytuacji jest jednak wyjście.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta?

Przy pomocy biura nieruchomości zadłużoną nieruchomość można sprzedać szybko i – wbrew pozorom – korzystnie. Powinieneś skorzystać z pomocy eksperta, jeśli:

  • jesteś właścicielem zadłużonej nieruchomości i chcesz ją korzystnie sprzedać,
  • grozi Ci eksmisja albo licytacja komornicza,
  • nie wiesz, co w takiej sytuacji zrobić, a przepisy prawne są dla Ciebie zbyt skomplikowane,
  • zależy Ci na szybkiej i bezpiecznej transakcji.

W czym pomoże doświadczony agent nieruchomości?

  1. Biuro nieruchomości może sprzedać mieszkanie za cenę wyższą niż komornik – a więc bardziej korzystną dla właściciela. W przypadku licytacji komorniczej cena wywoławcza to ¾ wartości danej nieruchomości, zatem z dużą stratą dla właściciela.
  2. Sprzedaż na rynku nieruchomości pozwala uniknąć dodatkowych opłat związanych z postępowaniem komorniczym.
  3. Eksperci z biura nieruchomości mają potrzebną wiedzę i potrafią bezpiecznie przeprowadzać tego typu transakcje (znają zawiłości polskiego prawa).
  4. Kupujący darzą ekspertów rynku nieruchomości dużym zaufaniem i chętniej kupują mieszania od biura nieruchomości niż od osoby prywatnej.
  5. Sprzedaż odbywa się szybko i skutecznie – biuro nieruchomości dysponuje odpowiednimi narzędziami reklamy.
  6. Profesjonalista z biura nieruchomości działa zawsze na korzyść swoich klientów, udziela im rad.

Autor: Monika Rasińska