Które mieszkania są słoneczne?

Które mieszkania są słoneczne?


Będąc na rynku nieruchomości i rozglądając się za własnym mieszkaniem można często wpaść na ogłoszenia informujące o tym, że dane M-4 jest `pełne słońca`. Co dokładnie ma na myśli sprzedawca, czy agent i jak rozpoznać, czy faktycznie to mieszkanie jest tak słoneczne, jak zostało obiecane?

 

Dobrze nasłonecznione wnętrze mieszkania – jak je rozpoznać?

Dzisiejsi ambitni deweloperzy wiedzą, ze potencjalni nabywcy kochają słoneczne mieszkania i chcąc odpowiedzieć na te gusta, stosują różnego rodzaju zabieg. Od fantazyjnych przeszkleń, po wyszukane technologie – kombinują, by nadrobić ewentualne pechowe położenie mieszkania względem stron świata, gdyż jak wiadomo kwestia tej orientacji ma największe i nadrzędne znaczenie w ostatecznym rozrachunku co do poziomu nasłonecznienia mieszkania.
Najważniejsze do zapamiętania jest więc to, że cieszenie się prawdziwie słonecznym mieszkaniem może mieć miejsce wtedy, i tylko wtedy, gdy mieszkanie jest właściwie usytuowane. Ważne jest podkreślić w poprzednim zdaniu słowo `mieszkanie`, bowiem wiele osób mylnie twierdzi, że to położenie budynku ma znaczenie.

Mieszkania słoneczne to te, które mają jak najwięcej okien w następujących kierunkach:
  • południowy wschód
  • południowy zachód
Widać więc, że najważniejsze jest to, by była to strona południowa – ale w stopniu pośrednim pierwszego stopnia. Dzięki posiadaniu okien z tej strony, można mieć pewność, że mieszkaniu będzie w najpełniejszy możliwy sposób wystawione na ekspozycje względem światła słonecznego. Wiąże się z tym dodatkowa zaleta – mieszkania usytuowane w ten sposób to zwykle te, w których nie jest ani za gorąco, ani za zimno.
 

Szukanie słonecznego mieszkania u dewelopera

Jeśli planujesz zakup mieszkania prosto od dewelopera, możesz w naprawdę dość prosty sposób (w większości przypadków) dowiedzieć się, czy apartament spełnia Twoje oczekiwania względem nasłonecznienia. Dzisiejsi deweloperzy dysponują specjalnymi mapami poglądowymi z umiejscowionymi lokalami, gdzie widać wyraźnie na jaką ze stron świata wychodzą okna z interesującego mieszkania.
 

Szukanie słonecznego mieszkania na rynku wtórnym

Sprawa poszukiwania maksymalnie nasłonecznionego mieszkania, jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku rynku wtórnego – o ile nie mamy możliwości pojawienia się w wybranym lokalu i o interesującej nas porze dnia, która będzie mogła w najbardziej bezpośredni sposób wyeksponować. Prywatni sprzedawcy rzadko dysponują mapami jak deweloperzy, więc najlepiej nalegać na możliwość namacalnego zobaczenia dosłownie na własne oczy, w jaki sposób światło radzi sobie we wnętrzach interesującej nas nieruchomości.
Ma to znaczenie tym większe, że można od razu zwrócić uwagę na kwestie, których nawet mapa poglądowa mogłaby nie zobrazować, jak potencjalne elementy krajobrazu, które mogłyby w mniejszym bądź większym stopniu zasłaniać pożądane promienie słońca – blokując ich wejście do pomieszczenia.

Takimi elementami mogą być np.:
  • inne budynki w sąsiedztwie,
  • drzewa z rozłożystymi koronami,
  • słupy z energią elektryczną.

Niestety na takie elementy małej architektury nie ma się wpływu i jeśli stanowią realny problem i blokują światło w stopniu, który przeszkadza jego potencjalnym nabywcom, nie pozostaje nic innego jak rozejrzeć się za innymi mieszkaniami.
 

Słoneczne mieszkanie – prawdziwe zalety

Być może właśnie zacząłeś się zastanawiać, po co cały ten ambaras i czy faktycznie słoneczne mieszkanie jest warte tych dodatkowych zabiegów w kontekście poszukiwania mieszkania. Okazuje się, że tak i wiele osób, które mają szczęście zamieszkania w jednym z takich apartamentów faktycznie się z tym zgadza.
Otóż zalety posiadania słonecznego mieszkania są rozliczne. Przede wszystkim argument, który przemawia do każdego: takie mieszkanie to realne oszczędności, które są związane z tym, że naprawdę nasłonecznione lokale są dużo łatwiejsze do ogrzania. Można to podejrzeć na przykładzie domów pasywnych, w których to największe okna są umieszczone od strony południa. Tam ekspozycja światła słonecznego jest największa i na podobnej zasadzie działa to w klasycznych mieszkaniach.
Inną, niemniej ważną zaletą płynącą z posiadania nasłonecznionego mieszkania jest fakt, że duża ekspozycja na promienie słoneczne jest naprawdę dobra dla naszego zdrowia. Organizm, który ma dużą styczność ze słońcem produkuje więcej tzw. hormonu szczęścia – serotoniny, dzięki której mniej się męczymy i jesteśmy mniej agresywni. Co więcej, jej niedobór to równia pochyła do stanów depresyjnych, czy większej wrażliwości na ból. W szczególnym stopniu można to docenić w okresie jesienno-zimowych, dłużących się miesięcy.
Ostatecznym argumentem, które zachęca do poszukiwania maksymalnie nasłonecznionego mieszkania jest ten, że życie w takim lokum jest zwyczajnie bardziej przyjemne i komfortowe. Warto więc podczas całej procedury poszukiwania idealnego apartamentu zwrócić nieco więcej uwagi i na ten szczególny aspekt. Być może trzeba będzie też nieco więcej zapłacić, ale jak widać w kontekście wyżej wymienionych zalet: warto!