Dzielnice Szczecina - Gdzie warto zamieszkać?

Dzielnice Szczecina - Gdzie warto zamieszkać?

Wstęp

Szczecin jest jednym z największych miast w Polsce. Mimo to, jest podzielony tylko na cztery dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście i Zachód. Jednakże ze względów administracyjnych, podzielono je na 37 osiedli - i to właśnie je mieszkańcy Szczecina nazywają zwyczajowo “dzielnicami`. Bardzo popularny wśród mieszkańców jest również podział na Lewo- i Prawobrzeże.

 

Najbardziej doceniane osiedla

Według Szczecinian, najbardziej komfortowe warunki do mieszkania zapewnia osiedle Warszewo. Znajduje się ono na obrzeżach, na dzielnicy Północ. Uważane jest za bardzo zadbane i bezpieczne osiedle. Bardzo dużo tam ulic z domami jednorodzinnymi. Ze względu na stały rozwój tego obszaru, coraz częściej można spotkać tam miejsca z nowoczesnymi zabudowaniami. Niestety, to również jedno z najdroższych miejsc, jeżeli chodzi o rynek mieszkań.

Zostając jeszcze przez chwilę przy lewym brzegu Odry, najwyższym uznaniem cieszą się również dwa sąsiadujące ze sobą osiedla na dzielnicy Zachód: Pogodno i Krzekowo. Warto się nimi zainteresować szczególnie, gdy potrzebujesz łatwego dojazdu do centrum miasta. W opinii mieszkańców, jest tam bardzo ładnie i bezpiecznie.

Po prawym brzegu Odry zdecydowanie królują: Bukowe, Słoneczne i Majowe. Urokliwa zieleń, czysta i zadbana okolica, a także wygodne zakupy sprawiają, że te miejsca są bardzo atrakcyjne dla mieszkańców. Rodziny z dziećmi mają tam bardzo dobre warunki dla ich rozwoju. Osiedla te są bardzo dobrze zaopatrzone w przedszkola, szkoły, a także place zabaw i inne atrakcyjne miejsca dla najmłodszych oraz tych starszych dzieci.

Bliżej serca miasta

Szczecin jest miastem akademickim, na jego terenie funkcjonuje kilka uczelni publicznych oraz prywatnych. Mimo że wiele wydziałów znajduje się na obrzeżach, wiele młodych ludzi ceni sobie bliskość centrum miasta. Również osoby pracujące chcą mieć kontakt z centralną częścią Szczecina. W centrum dzieją się najważniejsze wydarzenia oraz atrakcje w Szczecinie. Liczne kluby i puby są usytuowane właśnie w centrum, z tego względu centrum jest bardzo doceniane ze względu na czas wolny. To właśnie najbliżej centralnej części miasta - w dzielnicy Śródmieście, znajdują się jego największe atuty - Wały Chrobrego z bulwarami, Zamek Książąt Pomorskich, Deptak Bogusława, czy nieco bardziej oddalone Jasne Błonia. Czas wolny należy do Śródmieścia, więc jeśli jest on Twoim priorytetem, powinieneś zainteresować się właśnie tą dzielnicą. Z oczywistych względów jest również dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Przebierając w ofertach mieszkań na Śródmieściu, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że większość ofert będzie pochodziła z rynku wtórnego. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie wady i zalety niesie za sobą rynek pierwotny i wtórny, przeczytaj nasz artykuł “Rynek wtórny czy pierwotny? - który wybrać przy zakupie mieszkania`

Nieco oddalone od Śródmieścia, ale bardzo dobrze skomunikowane jest Świerczewo i Pogodno. W samym sercu miasta będziesz mieszkając oczywiście na osiedlu Centrum, a także na Starym Mieście, Nowym Mieście, Śródmieściu-Zachód oraz Śródmieściu-Północ. Względnie blisko (do przejścia spacerkiem) będziesz mieć również z Turzynu i Niebuszewa-Bolinka (z miejsc, które sąsiadują z bardziej “centralnymi` osiedlami). Jednakże najspokojniejszym i najbezpieczniejszym osiedlem na Śródmieściu wydaje się Łękno. Jeśli potrzebujesz rozsądnego kompromisu między bliskością do centrum, a spokojem, to polecamy zainteresować się właśnie tym osiedlem.

 

Cisza i spokój

Jeśli cenisz sobie przede wszystkim komfort mieszkania w spokojnych warunkach, z pewnością docenisz bardziej oddalone osiedla. Najlepsze z nich to przede wszystkim wspomniane wyżej Warszewo oraz prawobrzeżne Słoneczne, Majowe i Bukowe-Klęskowo. 

Miłośnikom przyrody z pewnością przypadnie do gustu Kijewo oraz Bukowe-Klęskowo. Szczególnie to drugie, gdyż przy nim znajduje się “Puszcza Bukowa`.

Wymienione tutaj osiedla są w sam raz dla rodzin z dziećmi. Należą do bezpiecznych i zadbanych.

Najspokojniejsze okolice są oczywiście na bardziej oddalonych osiedlach. Duża część dojazdów jest zapewniona przez komunikację miejską. Prawobrzeże z centrum łączą pospieszne linie autobusowe i stopniowo wdrażany Szczeciński Szybki Tramwaj. Oczywiście najwyższy komfort daje posiadanie własnego auta, jednakże nie możemy zagwarantować braku uciążliwości stania w korkach.

Śródmieście zdecydowanie nie jest dla osób które cenią ciszę i spokój. Jeśli nie wybierzesz Prawobrzeża, to poza Warszewem godnymi polecenia będą przeważnie osiedla z dzielnicy Zachód: Krzekowo, Pogodno, Gumieńce oraz Osów. Należą one do najbezpieczniejszych osiedli, nie tylko z tej części miasta, ale też bardzo dobrze wypadają na tle całego Szczecina.

 

Podsumowanie

To, gdzie warto zamieszkać, zależy głównie od Twoich preferencji. Mieszkanie bliżej centrum docenią osoby, dla których liczy się akcja i lubią, gdy coś się wokół nich dzieje, często wychodzą ze znajomymi itd. Jednakże jeśli Twoim priorytetem jest spokój, cenisz także czystość i zadbane okolice, powinieneś unikać centrum miasta i wprowadzić się na bardziej obrzeżne miejsca. Godnymi polecenia są mieszkania na Prawobrzeżu, ale także w dzielnicy Zachód. Zdecydowanie najlepszym osiedlem jest Warszewo, należące do północnej części Szczecina.