Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości?

Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości?

Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości?

Gdy przyjmuję ofertę do sprzedaży, zawsze przed zawarciem umowy robię analizę rynkową. Jak myślisz, na jaką cechę zwracam najbardziej uwagę, ponieważ determinuje ona jej atrakcyjność w oczach nabywców? 
Tak: LOKALIZACJA, lokalizacja, lokalizacja.

Czy atrakcyjność lokalizacji jest parametrem subiektywnym czy obiektywnym? Obiektywnie można lokalizacje określić i opisać na mapie kraju lub regionu, a dla nieruchomości w mieście na planie miasta. Wybór lokalizacji nieruchomości: czy w centrum, czy na obrzeżach miasta – jest zawsze subiektywny. Dla niektórych kupujących determinantem wyboru konkretnej lokalizacji czasami może stać się brak hałaśliwego sąsiedztwa ulicy, kontakt z przyrodą i poczucie wolności, a dla innej osoby to samo oznaczać będzie konieczność dojazdu samochodem często po nieutwardzonej drodze, potrzebę dowozu dzieci do szkoły czy ogólnie uciążliwość komunikacyjną. Ta subiektywna ocena jest uzależniona od tego, w jakim wieku są nabywcy i jaki jest ich styl życia oraz jak zaspokajają swoje potrzeby związane z miejscem, w którym bądź co bądź spędzamy najwięcej godzin życia. 

Co oznacza dla nas "moje miejsce na ziemi"?
To właśnie jest ta lokalizacja. Dziś, gdy granice są otwarte, możemy swobodnie podróżować i w ciągu swojego życia wiele razy ją zmieniać. Czy lokalizację zawsze wybieramy starannie? Z doświadczenia wiem, że dość często jesteśmy skłonni przyjąć argumenty płynące z zewnątrz, niż racjonalnie analizować nasze potrzeby dzisiaj i w przyszłości, gdy już będziemy związani z wybraną lokalizacją. W zakresie nieruchomości przemyślana decyzja odwdzięczy się nam np.: ładnym otoczeniem, miłym sąsiadem, brakiem dużej ilości schodów do pokonania, gdy przybędzie nam lat, a sił będzie ubywać. Docenimy też miejsca spacerowe w zasięgu naszych sprawnych bardziej lub mniej nóg i bliskość sklepów czy przeróżnych obiektów użyteczności publicznej. Jak długo zamierzasz mieszkać w wybranym miejscu: 5/10/20 lat? Jak zmienią się Twoje potrzeby? Czy to będzie Twoja lokalizacja na "zawsze"? A gdybyś musiał sprzedać tę nieruchomość, to co będzie się liczyło dla nabywcy?

Masz rację, ważna będzie znów: LOKALIZACJA, lokalizacja, lokalizacja.

Autor: Beata Uberna, UBERNA NIERUCHOMOŚCI