Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości?

Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości?

Kilkanaście lat temu, gdy zdawałam egzamin państwowy dający uprawnienia wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, wylosowałam takie pytanie: Co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości? Moja odpowiedź była prawidłowa: LOKALIZACJA, lokalizacja, lokalizacja.

Gdy przyjmuję ofertę do sprzedaży, zawsze przed zawarciem umowy robię analizę rynkową. Jak myślisz, na jaką cechę zwracam najbardziej uwagę, ponieważ determinuje ona jej atrakcyjność w oczach nabywców? 
Tak: LOKALIZACJA, lokalizacja, lokalizacja.

Czy atrakcyjność lokalizacji jest parametrem subiektywnym czy obiektywnym? Obiektywnie można lokalizacje określić i opisać na mapie kraju lub regionu, a dla nieruchomości w mieście na planie miasta. Wybór lokalizacji nieruchomości: czy w centrum, czy na obrzeżach miasta – jest zawsze subiektywny. Dla niektórych kupujących determinantem wyboru konkretnej lokalizacji czasami może stać się brak hałaśliwego sąsiedztwa ulicy, kontakt z przyrodą i poczucie wolności, a dla innej osoby to samo oznaczać będzie konieczność dojazdu samochodem często po nieutwardzonej drodze, potrzebę dowozu dzieci do szkoły czy ogólnie uciążliwość komunikacyjną. Ta subiektywna ocena jest uzależniona od tego, w jakim wieku są nabywcy i jaki jest ich styl życia oraz jak zaspokajają swoje potrzeby związane z miejscem, w którym bądź co bądź spędzamy najwięcej godzin życia. 

Co oznacza dla nas "moje miejsce na ziemi"?
To właśnie jest ta lokalizacja. Dziś, gdy granice są otwarte, możemy swobodnie podróżować i w ciągu swojego życia wiele razy ją zmieniać. Czy lokalizację zawsze wybieramy starannie? Z doświadczenia wiem, że dość często jesteśmy skłonni przyjąć argumenty płynące z zewnątrz, niż racjonalnie analizować nasze potrzeby dzisiaj i w przyszłości, gdy już będziemy związani z wybraną lokalizacją. W zakresie nieruchomości przemyślana decyzja odwdzięczy się nam np.: ładnym otoczeniem, miłym sąsiadem, brakiem dużej ilości schodów do pokonania, gdy przybędzie nam lat, a sił będzie ubywać. Docenimy też miejsca spacerowe w zasięgu naszych sprawnych bardziej lub mniej nóg i bliskość sklepów czy przeróżnych obiektów użyteczności publicznej. Jak długo zamierzasz mieszkać w wybranym miejscu: 5/10/20 lat? Jak zmienią się Twoje potrzeby? Czy to będzie Twoja lokalizacja na "zawsze"? A gdybyś musiał sprzedać tę nieruchomość, to co będzie się liczyło dla nabywcy?

Masz rację, ważna będzie znów: LOKALIZACJA, lokalizacja, lokalizacja.

Autor: Beata Uberna, UBERNA NIERUCHOMOŚCI

DobryAdres.pl na Google Maps