Jak przygotować ogród na zimę?

09.01.2024

Jak przygotować ogród na zimę?

Odpowiednie zadbanie o ogród przed zimą spowoduje, że rośliny nie tylko przetrwają niskie temperatury, ale też ogród będzie lepiej przygotowany na wiosnę.
 

Prace w ogrodzie przed zimą warto rozpocząć zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Najlepiej zająć się tym już końcem października czy początkiem listopada. Prac ogrodowych nie należy odkładać na ostatnią chwilę, aby dać sobie czas na wykonanie wszystkich czynności. O czym pamiętać, aby dobrze przygotować swój ogród na nadejście zimy?

Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed zimą?

Podstawowa rzecz, jeśli chodzi o przygotowanie ogrodu na zimę to odpowiednie zabezpieczenie roślin. Wszystkie wrażliwe na mróz rośliny należy okryć materiałem, który przepuszcza powietrze. Dobrze sprawdzi się tutaj np. włóknina. Rośliny iglaste warto zabezpieczyć obwiązując je sznurkiem czy elastyczną siatką. Młode sadzonki można okryć na zimę np. gałązkami iglaków, korą czy liśćmi, aby nie dopuścić do ich zmarznięcia. Przed zimą rośliny trzeba też porządnie nawodnić, obficie podlewając cały ogród. Warto także pamiętać o nawożeniu roślin zanim pojawi się pierwszy śnieg czy niska temperatura. Przed zimą warto zastosować nawóz wielkoskładnikowy, zawierający m.in. fosfor czy potas, który wzmocni rośliny i uodporni je na niskie temperatury.

Meble ogrodowe. Co z nimi zrobić na zimę?

Jeśli chodzi o meble ogrodowe to w miarę możliwości warto je złożyć i schować na zimę np. do garażu. Jeśli mebli nie mamy gdzie przechowywać, to warto zaopatrzyć się w pokrowce na meble ogrodowe VidaXL. Pokrowce powinny być odporne na wilgoć, a także na wiatr, śnieg i niską temperaturę, dlatego muszą być wykonane z trwałego materiału np. polietylenu. Ważna będzie też praktyczna konstrukcja pokrowca, aby łatwo było go przymocować, a także właściwy dobór pokrowca do kształtu i wielkości mebli tak, aby były one dobrze i dokładnie zabezpieczone. Warto też wyczyścić i schować narzędzia ogrodowe.

Zimowe porządki w ogrodzie

Warto przed zimą pograbić liście, a także wykonać koszenie czy strzyżenie żywopłotu. Usunięcie liści i resztek roślin spod drzew i rabat kwiatowych uchroni przed pojawieniem się gryzoni, a także pleśni. Trzeba też również zadbać o zabezpieczenie większych krzewów i drzew przed złamaniem pod ciężarem śniegu. Warto też usunąć wszystkie martwe i połamane gałęzie, a także zrobić kopczyki wokół pni drzew czy krzewów i obsypać je korą sosnową. Rośliny, które znajdują się w doniczkach warto na zimę przenieść np. do piwnicy czy zabezpieczyć na tarasie.

Przytulna atmosfera w ogrodzie

Ogród w zimie także może być miejscem, w którym miło można spędzać czas. Warto tutaj postawić na odpowiednie oświetlenie np. oświetlenie VidaXL. Mogą to być tradycyjne lampki np. w jednolitym kolorze lub oświetlenie w świątecznym stylu w formie kolorowej choinki czy gwiazdki. Ciekawie będzie też wyglądać np. ogrodowa lampka solarna w kształcie orchidei czy lampy zewnętrzne LED jako oświetlenie np. ścieżki w ogrodzie. Jeśli przed wejściem do ogrodu znajduje się np. taras to warto zdecydować się na jego zadaszenie. Na tarasie można tez postawić np. kominek gazowy czy parasol grzewczy, który sprawi, że w ogrodzie będzie można miło spędzać czas także podczas gorszej pogody i niskich temperatur.

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

22.03.2023

Trendy w projektowaniu: jak zaoszczędzić na meblach w nowym mieszkaniu

Kupiłeś lub zacząłeś wynajmować mieszkanie, na które przeznaczana jest już znaczna część Twojego budżetu i zastanawiasz się na czym zaoszczędzić? Kopiuj HTML Kopiuj tekst Nie musisz od razu oszczędzać na jedzeniu i zacząć kupować zup...

Czytaj więcej

03.04.2023

Powody, dla których warto mieć toaletkę w sypialni

Powody, dla których warto mieć toaletkę w sypialni Pobierz zdjęcie główneKopiuj tekst Toaletka to mebel, który może znacznie ułatwić nasze codzienne rytuały pielęgnacyjne, a także dodać elegancji do naszej sypialni. W dzisiejszych czasach w...

Czytaj więcej

06.05.2019

Zasiedzenie służebności przesyłu

Zasiedzenie służebności przesyłu               Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, którego istota sprowadza się do możliwości zapewnienia przedsiębiorcy przesyłowem...

Czytaj więcej